آیین نامه آموزشی و انضباطی دبیرستان

 
تعهدات انضباطی :
1- حضور دانش آموزان از روز اول مهر تا پایان سال تحصیلی و حتی ایام تابستان زمان حضور در مدرسه بایستی با یونیفورم مدرسه بوده (مانتو بایستی تا زیر زانو بوده و از تنگ و کوتاه نمودن آن جدا خودداری گردد بلندی مقنعه بایستی تا روی سینه باشد و همچنین کفش باید ساده و بدون پاشنه بوده و نیز جوراب بایستی تا بالای قوزک باشد. در طول سال تحصیلی در خصوص زنگ ورزش و لباس ورزشی بایستی در آموزشگاه تعویض گردد و از پوشیدن شلوار ورزشی از منزل خودداری شود. مشاهده و تذکر در خصوص یونیفورم تنگ کردن کوتاه نمودن و استفاده نکردن از هد و هم چنین استفاده از جورابهای خیلی کوتاه به نحوی که مچ پا پیدا باشد در هر مورد هر بار تذکر نموده کسر می گردد.
 
2- با توجه به قداست و حرمت محیط آموزشی خواهشمند است پدران و مادران گرامی رعایت شئونات اسلامی و حجاب را نموده و از پوشیدن لباسهای نامناسب کوتاه و پوششی که در شان یک پدر و مادر به عنوان الگو و شالوده اصلی خانواده نیست جدا خودداری شود. هم چنین مادران عزیز می بایست از نظر حجاب و پوشش و وضعیت ظاهری و آرایش رعایت کامل سادگی را بنمایند.
 
3- برداشتن ابرو و دست بردن به صورت و آرایش به هر نحو ممکن در مرتبه اول 3 روز اخراج از مدرسه با اخذ تعهد کتبی از ولی دانش آموز مرتبه دوم یک هفته اخراج و درج در پرونده تحصیلی و مرتبه سوم اخراج کلی از مدرسه می باشد.
 
4- همراه داشتن اشیا ممنوعه نظیر :تلفن همراه (تحت هر شرایطی ممنوع می باشد)، عکس، cd  ، mp3، mp4  و دوربین عکاسی، مجله، سیم کارت  و کارت تلفن و کاتر و هر نوع وسیله تیز و برنده دیگر تحت هر شرایطی ممنوع می باشد و در صورت مشاهده علاوه بر ضبط مورد تخلف در مرتبه اول سه نمره کسر انضباط و سه روز اخراج و اخذ تعهد کتبی از ولی دانش اموز و در مرتبه دوم پنج نمره کسر انضباط و یک هفته اخراج و درج در پرونده و مرتبه سوم اخراج کلی از مدرسه با تصمیم شورای مدرسه می باشد .(هم جنین وسایل اخذ شده تحت هیچ شرایطی برگردانده نمی شود)
 
5- تذکر در مورد بلندی ناخن، استفاده از لاک، استفاده از لوازم آرایش، به همراه داشتن انگشتر و دستبند کلاه و هر نوع وسیله تزئینی دیگر علاوه بر ضبط وسایل همراه در دفتر انضباطی ثبت و در هر مرتبه یک نمره از انضباط کسر می گردد و از رفتن دانش آموز به کلاس ممانعت بعمل می آید.
 
6- همراه داشتن زیور آلات طلا و بدلیجات از قبیل انگشتر، دستبند، گردنبند و .... هر بار یک نمره کسر خواهد شد و در صورت گم شدن مسئولیت آن بر عهده دانش آموز و ولی وی خواهد بود و آموزشگاه هیچ گونه مسئولیتی ندارد.
 
7- نگهداری و محافظت از اموال آموزشگاه بصورت کامل بر عهده دانش آموز بوده و در صورت رساندن ضرر و زیان بر اموال مسئولیت جبران و انجام تعمیرات بر عهده دانش آموز و ولی محترم می باشد . (وسایل از قبیل صندلی،  شیشه،  کمد های موجود، رایانه، ویدئو پروژکتور، وسایل کارگاهی و آزمایشگاهی و ... )
 
8- رعایت اصل نظافت و بهداشت جهت احترام به خود و داشتن محیطی زیبا و عاری از هر گونه آلودگی و در صورت عدم رعایت موارد بهداشتی و نظافت محیط مدرسه (کلاس، حیاط، راهرو و غیره) هر بار یک نمره کسر می شود.
 
9- رعایت اصل احترام متقابل و ادب با سایر دانش آموزان و عدم برخورد لفظی و فیزیکی با دیگران در صورت مشاهده در هر مورد یک نمره از انضباط کسر و در صورت تکرار موجب محرومیت از کلاس و مدرسه  می گردد.
 
لازم به ذکر است: هر گونه اعمال تذکر و تنبیه برابر با مقررات آموزشگاه بر عهده مسئولین مدرسه بوده  و دانش آموز که شخصا اقدام به مقابله به مثل نماید مقصر است و علاوه بر برخورد لازم با وی در صورت مشاهده یک مورد از انضباط کسر می گردد.
 
10- عدم توجه به تذکرات سرایدار و خدمتگزار مدرسه و هرگونه توهین و بی احترامی به ایشان در صورت مشاهده یک نمره کسر می گردد.
 
11- تاخیر در ورود به مدرسه و یا مراسم صبحگاهی و یا عدم حضور یا همراه داشتن کتاب در مراسم صبحگاه و یا مراسم و مناسبتها در صورت مشاهده هر بار یک نمره کسر می گردد.
 
12- نمره انضباطی توسط دبیران و معاونین منظور می گردد بدیهی است تاخیر و اخراج از کلاس منجر به کسر نمره انضباط  و در پرونده درج می  گردد .
 
 
تعهدات ولی دانش آموز:
 
13- دعوت مسئولین مدرسه را به موقع اجابت نموده و در حد امکان همکاری لازم را مبذول نماید.
 
14- در طول سال تحصیلی با اولیا مدرسه ضمن هماهنگی قبلی هماهنگی  مستمر و دائم داشته باشد.
 
15- از مراجعه مستقیم به کلاس درس خودداری نموده و قبل از انجام هر کار با دفتر مدرسه و معاونین هماهنگی لازم را بعمل آورد.
 
16- فرزندم را به موقع روانه مدرسه نموده تا تاخیر ورود نداشته باشد و در این صورت سعی می کنم برنامه زمان بندی خود را با مدرسه منطبق نماید.
 
17- در صورتی که فرزند به دلایل موجه قادر به حضور در مدرسه نباشد بلافاصله همان روز مراتب را به اطلاع مسئولین مدرسه برساند ودر اولین روز حضور شخصا برای موجه نمودن غیبت ولی و امضا دفتر مراجعه نماید.
 
18- به فرزند تاکید نماید در مدرسه اقدام به هیچ گونه خرید و فروشی ننماید و از آوردن وسایل ممنوعه خودداری نماید و در صورت مفقود شدن پول اولیا مدرسه هیچ گونه تعهدی ندارد و با دانش آموزان خاطی شدیدا برخورد می شود.
 
تعهد آموزشی:
 
19- تاخیر و غیبت موجه در طی سال تحصیلی فقط سه روز موجه می باشد که در اینصورت ولی محترم بایستی جهت امضا نمودن دفتر مراجعه نماید.
 
20- تاخیر ورود به مدرسه  غیر موجه تلقی شده و در صورت هرگونه تاخیر حضور تشخیص ولی در همان روز و ساعت جهت موجه نمودن علت تاخیر الزامی است  (این مورد فقط در طی سال تا سه مورد قابل قبول می باشد.)
 
21- تاخیر در ورود به کلاس و بعد از دبیر بدون کسب اجازه قبلی از دبیر غیر موجه تلقی شده و در هر مورد تکرار 5/0 نمره از انضباط کسر شده و در این صورت برگه ورود به کلاس به دانش آموز داده نمی شود.
 
22- اخراج از کلاس به دلیل بی انضباطی و بهم ریختن نظم  و آرامش کلاس برای هر درس توسط دبیر مربوطه هر بار یک نمره کسر می گردد.
 
23- هر گونه تندی و خشونت و خدای نکرده بی احترامی بصورت لفظی یا اخلاقی یا عملکردی و درسی نسبت به دبیران بی انضباطی تلقی شده و در صورت گذشت و رضایت دبیر از نمره انضباط کسر شده و در صورت عدم رضایت و بخشش دبیر با توجه به نوع برخورد و با تصویب شورای مدرسه دانش آموز اخراج می گردد.
 
24- غیبت موجه (بیماری، فوت بستگان نزدیک و ...) در طول سال تحصیلی فقط سه روز با ارائه گواهی و حضور ولی قابل پذیرش می باشد.
 
25- گرفتن مرخصی جهت دانش آموز ممنوع بوده و غیر موجه تلقی می گردد. از والدین محترم درخواست می شود در ایامی که منجر به تعطیلات چند روزه می گردد بگونه ای برنامه ریزی نمایند که منجر به غیبت دانش آموز نگردد.
 
26- تقلب و تخلف و عدم حضور در جلسه امتحانات (حتی امتحانات داخلی) به منزله صفر می باشد و این امر در نمره مستمر ماهانه تاثیر داده می شود.
 
27- حضور همه دانش آموز در صورت نداشتن عذر شرعی در مراسم نماز جماعت الزامیست و کلیه دانش آموزان در راس ساعت مفرر ملزم به شرکت در برنامه نماز جماعت می باشند.
 
28- با توجه به ساعت کار مدرسه دانش آموزان عزیز می بایست صبح ها حداکثر تا ساعت 7 صبح در مدرسه حضور داشته و از تاخیر خودداری نمایند. لذا هر گونه تاخیر موجب کسر نمره انضباط می شود و از اولیا محترم انتظار می رود برنامه زمانبندی خود و سرویس ها را با مدرسه مطابقت دهند.
 
29- در طول سال تحصیلی فقط ولی دانش اموز می تواند از وضعیت اخلاقی و درسی فرزند خود با مراجعه مستقیم به دبیران و مسئولین مطلع گردد. لذا خواهشمند است از فرستادن خواهر، برادر و دیگر بستگان جدا خودداری شود.
 
30- دانش آموز عزیز در این آموزشگاه می بایست وسایل مورد نیاز روزانه خود را به همراه داشته باشند لذا بعد از شروع ساعت آموزشی از پذیرفتن وسائل و بخصوص غذا معذوریم.
 
31- هرگاه وضعیت اخلاقی، رفتاری، انضباطی و پیشرفت درسی دانش آموز با مقررات آموزشی و تربیتی و انضباطی مدرسه منطبق نباشد اولیا واحد آموزشی موظف هستند که طبق آئین نامه اقدامات زیر را اعمال نمایند:
 
الف) اخطار شفاهی و خصوصی                   
ب) اخطار کتبی درج در پرونده انضباطی                  
ج) اخراج از کلاس
د) اخراج موقت از مدرسه                       
ه) تغییر محل تحصیل                   
و) محرومیت از تحصیل در مدارس دیگر منطقه
 
نقشه سایت