13 بهمن 1398

نگاهی به ده مهارت مهم دنیای ۲۰۲۰

مولف: مرکز فناوری کوشا   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

مهارت حل مسائل پیچیده

مسائل عادی...

زندگی، کار و به ویژه موفقیت در قرن بیست ویکم، مستلزم داشتن و استفاده از توانایی‌ها و مهارت‌هایی است مانند همکاری و همدلی با دیگران، یادگیری تمام عمر، خلاقیت و انعطاف‌پذیری شناختی و.... یکی از مهم‌ترین این مهارت‌ها، توانایی حل مسائل پیچیده
(Complex Problem Solving (CPS است. به نظر می‌رسد که مشکلات و مسائلی که انسان امروزی با آن‌ها دست‌به‌گریبان است، بسیار بزرگ‌تر و پیچیده‌تر از آن است که بتوان به تنهایی و با روش‌های قدیمی به سراغ آن‌ها برویم.مسائل عادی، ابزارهای مشخصی برای رسیدن به هدف دارند. این که چند نفر در یک اتاق ۳۰ متری می‌توانند کنار هم بنشینند و کار کنند که در عین حال مزاحم هم نباشند، مسئله‌ای است که تعریف و جواب نسبتا مشخصی دارد.

مسائل پیچیده...

امروزه، مهارت حل مسائل پیچیده، مهارتی است که تقاضای بسیاری دارد و در ارزیابی‌های کاری و تحصیلی به طور گسترده‌ای از آن استفاده می‌شود.اجازه بدهید مفهوم پیچیدگی مسائل را با ذکر یک مثال پی‌بگیرم. فرض کنید یکی از آشنایان شما به نام بهزاد به شما می‌گوید که گرسنه است و چیزی برای خوردن ندارد. در اینجا شما با حداقل متغیرها روبرو هستید: گرسنگی بهزاد؛ برای حل این مشکل کافی است یک ساندویچ برایش بخرید. اما اگر او بگوید که هر روز گرسنه است، حالا دیگر متغیر زمان و استمرار هم وارد داستان شده است و نشان از ورود احتمالی متغیرهای دیگر مانند بیکاری او هم دارد. اگر او حدس شما را تایید کند و بگوید که از یک ماه پیش بیکار است و در عین حال صاحب‌خانه هم حداکثر تا یک هفته دیگر اجازه سکونت در خانه فعلی را به او داده است، باز هم متغیرهای جدیدی به مسئله اضافه می‌شود. اگر بهزاد بگوید که بیماری حادی دارد و باید فورا جراحی شود و در عین حال بیمه درمانی هم ندارد، حالا دیگر شما با یک مسئله پیچیده‌ روبرو هستید. موضوع مهم در اینجا فقط زیاد بودن متغیرها نیست، بلکه روابط آن‌ها با هم و تاثیرگذاری روی یکدیگر است. مثلا اگر بهزاد گرسنه باشد، ضعف او توان مقابله با بیماری را هم کاهش و احتمال بدتر شدن وضعیت سلامتی  او را افزایش می‌دهد. در عین حال بیماری حاد او باعث می‌شود که نتواند به فکر یک شغل تازه و درآمد کافی باشد. درآمد کافی نداشته باشد نمی‌تواند به فکر اجاره یک خانه جدید باشد. خانه جدید اجاره نکند، جایی برای سکونت ندارد و تازه، با اسباب و وسایل خانه فعلی چه کند؟ حالا به این‌ها اضافه کنید نگرانی‌ها و فشارهای روانی و ترس‌های بهزاد از بیماری، بیکاری و بی‌خانمانی. همانطور که می‌بینید، مسئله اول ما که گرسنگی بهزاد بود به کلاف درهم‌پیچیده‌ای از مسائل تبدیل شده است که گشودن آن کار هر کسی نیست و مقابله با آن نیاز به مهارت و توانایی حل مسائل پیچیده دارد.

منبع :مجله شبکه-https://www.shabakeh-mag.com

 

تعداد مشاهده (601)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مقاله "نگاهی به ده مهارت مهم دنیای ۲۰۲۰"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید
   

 
نقشه سایت