16 تیر 1397

ترسهایی که بین شما و هدفتان جدایی می اندازد

مولف: برگرفته از dumblittleman.com   /  دسته: علمی   /  رتبه دهید:
3/1

 
انواع ترس :
الف: غریزی
این دسته از ترسها آنی و گذرا هستند، مثل ترسی که هنگام تصادف به شما دست می دهد. تکانه ترس به مغز منتقل میشود و منجر به ترشح آدرنالین میشود. ضربان قلب بالا میرود، دچار لرزش میشوید و ممکن است عرق کنید اما همه این ها زود تمام میشود و به شرایط عادی باز میگردید.
 
ب: غیر ضروری
ترسهای بی صدایی که ما را تصاحب میکنند و در افکار ما آنچنان ریشه میدوانند که ما را فلج میکنند و از حرکت رو به جلو باز میدارند. همه ما با خطرات بلند مدتی مثل از دست دادن شغل، بیماری و… روبه روییم. در این موارد ترس تنها مثبت اندیشی را از ما میگیرد. اگر اجازه دهید این ترس ها به خودآگاه شما راه یابند، به راحتی از اهدافتان باز خواهید ماند. ترسهایتان را بشناسید و از آنها عبور کنید و به سمت اهدافتان حرکت کنید.
 
ترسهایی که بین شما و هدفتان جدایی می اندازد :

۱- ترس از شکست
همه از شکست میتر سند، چرا؟ چون پذیرفتن شکست یعنی رو به رو شدن با سرشکستگی و خجالت زدگی. اما اگر خودمان را درگیر هدفی نکنیم شکست هم نخواهد بود و لازم نیست متحمل هیچ شرمندگی هم بشویم!!!
ولی به چه قیمتی؟ آنگاه به زندگی دچار خواهید شد که هنری دیوید آن را “نومیدی خاموش” نامیده است و بارها از خود میپرسید چه میشد اگر فلان چیز را داشتم؟
 
راه حل:
از خود بپرسید “بدترین اتفاقی که میتواند بیافتد کدام است؟” :
میمیرید؟ برای همیشه از بین خواهید رفت؟ پاسخ صد در صد منفی است. بدترین اتفاقی که ممکن است بیافتد این است که شما ناامید میشوید و مجبور میشوید دوباره از صفر شروع کنید و احتمالا این کلمات را خواهید شنید “من که بت گفته بودم!” درست مثل همه افراد موفق دیگر از جمله انیشتین، جابز، گیتس و… .
 
۲- ترس از ناشناخته ها
آینده تضمینی ندارد، ممکن است با دنبال کردن یک هدف به سرزمین ناشناخته ها قدم بگذارید. باید هوشیار باشید اما نه آنقدر که فرصت ها را از ترس انجام کار و پذیرفتن مسئولیت هایی که تا بحال نداشته اید از دست بدهید. انعطاف پذیری و چالش پذیری لازمه هدف گذاری است.
 
راه حل :
اطراف خود را از افراد ریسک پذیر پر کنید، افرادی که شما را تشویق میکنند. از افراد ترس پرور، کسانی که در حاشیه امن خود به سر میبرند و شما را تشویق میکنند تا مانند خودشان باشید دوری کنید.
اگر قرار بود همه به حاشیه امن خود بچسبند، فضا کشف نمیشد، پیشرفت پزشکی اتفاق نمی افتاد و اشخاصی مثل مالالا که تحصیل را برای بانوان ضروری دید وجود نمیداشتند، آیا ناشناخته شما از ناشناخته آنها ترسناک تر است؟
 
۳- ترس از تغییر:
به محض حرکت به سمت هدف برخی روابط و چیزها را از دست خواهید داد. ممکن است با تغییراتی در سازمان یا کشور مواجه شویدT حرکت های بزرگی که شما را با شرایط و تجربه های جدید روبه رو میکنند.
ترس از شرایط جدید ممکن است فرصتها را از شما بگیرد یا حتی بدتر ترس از شکست را به جانتان بیاندازد.
 
راه حل:
قدمهای مثبتی در جهت این تغییر بردارید. اگر تغییر ارتقایی در سازمان شما باشد شما در مورد آن دپارتمان و کارکنانش چه میدانید؟
چطور میتوانید اطلاعات بیشتری کسب کنید؟ اگر تغییر پیدا کردن شغل جدید یا نقل مکان به شهر جدید است چطور میتوانید اطلاعات بیشتر از شرایط جدید کسب کنید؟ اگر کسی را میشناسید که شرایطش مشابه شماست، با او مشورت کنید. همین که قدم مثبتی در جهت تغییر بر میدارید، ترس آرام میگیرد.
 
۴- ترس از عدم پذیرش
ایده تجاری بزرگی دارید و واقعا برای انجام این کار مصمم هستید. قدمهایی در این جهت برداشته اید و حاضرید تا طرح خود را با سرمایه گذاران به اشتراک بگذارید. اما ناگهان، هیچ چی! چرا؟ چون از رد شدن میترسید!
 
راه حل:
رد شدن دردناک است، همه میدانند و قبلا تجربه کرده اند، اما خب خوشبختانه برای این موضوع هم مثال خوبی وجود دارد.
جی کی رولینگ نویسنده رمان هری پاتر قبل از چاپ کتابش ۲۰۰ بار از طرف ناشران مختلف رد شده بود تا اینکه یک ناشر تصمیم میگیرد شانس خود را امتحان کند. اگر به خود بقبولانید که رد شدن طبیعی است چون دیدگاه ها متفاوت است، نگاهتان به مسئله متفاوت خواهد شد. اگر کسی شما را رد کرد، خب اتفاقی است که افتاده، مهم پیدا کردن کسی است که شما و دیدگاهتان را بپذیرد.
 
۵- ترس از تکرار گذشته
همه ما اتفاقات تلخی را تجربه کرده ایم مثل شکست، تطبیق ناموفق با تغییرات، انتخاب اشتباه و مخالفت دیگران و اکنون در آستانه حرکت جدید، تمام آن اتفاقات در ذهن ما ورم کرده اند و ما را از حرکت باز میدارند.
 
راه حل:
اکنون شما عاقل تر و بزرگتر از گذشته اید. چیزهای زیادی آموخته اید؛ به علاوه بیاموزید که در حال زندگی کنید چرا که به راستی تنها در این زمان کاری از دستتان برمی آید. اگر کاری انجام بدهید همه این ترسها کم رنگ میشوند.
این ترسها را کنار بگذارید جایی که به آن تعلق دارند.
 
۶- ترس از روابط جدید
تغییر کردن و حرکت به سمت اهداف جدید با تشکیل روابط جدید همراه است. این تغییر برای کسانی که روابط قبلی خود را دوست دارند یا با تشکیل روابط جدید مشکل دارند کار سختی است. اگر شما جز این دسته از افراد هستید کارهایی برای انجام دادن لازم است.
 
راه حل:
چرا از تشکیل روابط جدید میترسید؟ آیا فکر میکنید افراد جدید شما را جدی نمیگیرند؟ این تصورات به ترس از رد شدن هم مربوط است و اگر شما تصویر درستی از خود نداشته باشید میتواند وخیم تر هم بشود.
توجه خود را به موفقیت های اجتماعیتان معطوف کنید. این کار واقعا جواب می دهد. اما اگر مشکل اساسی در مورد عزت نفس دارید بهتر است به متخصص مراجعه کنید. 
 
۷- ترس از مخالفت
همه ما دلمان موافقت می خواهد. اینکه کسانی که دوستشان داریم با ما موافق باشند حس خوبی دارد. اما اگر اینگونه نشد چه؟ اگر میخواهید به مخالفت ها تن بدهید پس با اهدافتان خداحافظی کنید.
 
راه حل:
قبل از همه چیر شاید مجبور شوید مدتی با مخالفین قطع رابطه کنید. یا شاید هم به این مخالفت ها به چشم یک اتفاق گذرا نگاه کنید و تنها این افراد را در جریان روند کارتان نگذارید.
افرادی در زندگی شما وجود دارند که از مخالفان حرکت شما به سوی اهدافتان هستند. این افراد از اینکه نادیده شوند میترسند، و این به خودشان مربوط است نه شما!
 
۸- ترس از کنترل نداشتن روی دیگران
شاید احمقانه به نظر برسد اما وقتی از محیطی که روی افراد آن کنترل داشتید به محیط جدیدی که کنترلی روی آن ندارید نقل مکان میکنید، حداقل برای مدتی بخشی از شخصیت خود را از دست میدهید و این میتواند ترسناک باشد. اما قدرت درونی و استعدادی که شما را بر دیگران برتری میداد هنوز هم پابرجاست.
 
راه حل:
به این فکر کنید که وقتی مدیر نیستید مسئولیت های خاصی را هم ندارید و آزاد هستید، آن هم چه آزادی!
 
 
۹- ترس از موفقیت!
عجیب به نظر میرسد نه؟!
اما گاهی حرکت به سمت هدف خوشایندتر از به هدف رسیدن است.
به تاخیر انداختن!؛ با این کار همیشه هدفی دارید که به آن مشغول باشید. ترس از هدفگذاری مجدد مشکل شماست! اگر این هدف تمام شد نوبت بعدی است. آیا هدفی دارید؟ اگر هدفی تعیین نکنید دیگران چه میگویند؟
 
راه حل:
با لذت به سمت هدفتان حرکت کنید. اگر به آن دست یافتید و پر از رضایت و حس خوب شدید مجازید تا هر وقت میخواهید به آن ببالید. ادامه زندگی به خودتان بستگی دارد. برخی تنها یک هدف دارند و همه هم و غمشان رسیدن به آنست. برخی ترجیح میدهند هدف دیگری داشته باشند. در هر صورت خودتان باشید.
آیا با این ترسها روبه رو بوده اید؟ احتمالا پاسخ تان مثبت است.
با یک بار شناختن و کنار آمدن با این ترس ها فرصت جبران کردن و کنار آمدن با آن را خواهید داشت.
راه حل پیشنهادی خود را در قسمت نظرات با سایر خوانندگان این مطلب در میان بگذارید.
 

تعداد مشاهده (756)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مقاله "ترسهایی که بین شما و هدفتان جدایی می اندازد"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید
   

 
نقشه سایت